Wczorajszy mecz. Rosja – Chorwacja 2:2, k. 3:4

„Hrvatska”, tak jak 20 lat temu, melduje się w półfinale. Jedno jest pewne: mistrzem świata zostanie ktoś z Europy.

1. Lepiej rozpoczęli podopieczni Stanisława Czerczesowa, lecz próby uderzeń Dienisa Czeryszewa i Artioma Dziuby blokowali chorwaccy defensorzy.
2. W 7. minucie po kornerze piłkę głową zgrywał Dejan Lovren, zaś Ante Rebić (też głową) uderzył nad poprzeczką.
3. Cztery minuty później po podaniu Rebicia fatalnie złożył się Mario Mandžukić i piłka poszybowała daleko od bramki.
4. Z wolnego nad bramką uderzał Ivan Rakitić.
5. 1:0! W 31. minucie Czeryszew wymienił piłkę z Artiomem Dziubą na połowie rywala i uderzył sprzed pola karnego, zaskakując daleko wysuniętego Danijela Subašicia.
6. Uśpiona „Hrvatska” nie miała pomysłu na sforsowanie dość szczelnej defensywy gospodarzy mundialu.
7. 1:1! A jednak się udało wyrównać. W 40. minucie lewą stroną pociągnął Mandžukić i dokładnie dośrodkował na głowę Andreja Kramaricia. Precyzyjny strzał głową wylądował w dolnym rogu bramki Igora Akinfiejewa.
8. Pierwsza efektowna akcja Chorwatów po przerwie – Kramarić uderzył przewrotką, ale na miejscu był Akinfiejew.
9. Tempo gry spadło. Optyczną przewagę mieli podopieczni Zlatko Dalicia, ale efektu było niewiele.
10. W 60. minucie w zamieszaniu pod bramką Rosjan Ivan Perišić zachował zimną krew, przyjął piłkę i uderzył po ziemi w dolny róg. Pomylił się o milimetry – piłka trafiła w słupek i przeszła wzdłuż rosyjskiej bramki.
11. Po kornerze główkował Dziuba, wprost w ręce Subašicia.
12. W 76. minucie strzał Šime Vrsaljko został zablokowany przez Aleksandra Jerochina. Na boisku działo się naprawdę niewiele.

13. W 88. minucie kontuzji uda nabawił się Subašić. Sztab medyczny reprezentacji Chorwacji długo opatrywał bramkarza Monaco. Na szczęście był to skurcz.
14. W doliczonym czasie gry z ostrego kąta huknął Fiodor Smołow. Subašić zdołał odbić piłkę.
15. W dodatkowym czasie gry Dariusz Szpakowski i Andrzej Juskowiak zastanawiali się nad zasadnością dogrywek. Słusznie. Na rosyjskim mundialu wszyscy grający dogrywkę chcieli dotrwać do serii rzutów karnych.
16. 1:2! W 100. minucie po centrze z rzutu rożnego Domagoj Vida uderzył głową, a piłkę przepuścił Verdan Ćorluka i futbolówka zatrzepotała w siatce!
17. Po kornerze główkował Jerochin. Daleko od bramki.
18. „Serbia też się musi nabiegać” – komentatorzy TVP też byli zmęczeni…
19. W 112. minucie Subašić świetnie obronił mocny strzał Dalera Kuzajewa. Minutę później chorwacki bramkarz przeniósł na drugą stronę pola karnego dośrodkowanie Smołowa.
20. 2:2! Po zagraniu ręką Josipa Pivaricia sędzia podyktował rzut wolny. Dokładna centra Ałana Dzagojewa na głowę Mário Fernandesa i piłka wpadła do siatki.
21. W 119. minucie Subašić pewnie chwycił mocny płaski strzał Romana Zobnina.
22. Kontra Chorwatów w doliczonym czasie gry, ale przed bramką Rosjan nie zorientował się Marcelo Brozović.
23. W serii rzutów karnych zwycięstwo Chorwacji zapewnił niezawodny Rakitić. Wcześniej strzał Smołowa obronił Subašić, a Fernandes nie trafił w bramkę. Akinfiejew obronił uderzenie Kovačicia.