Wczorajszy mecz. Rosja – Chorwacja 2:2, k. 3:4

„Hrvatska”, tak jak 20 lat temu, melduje się w półfinale. Jedno jest pewne: mistrzem świata zostanie ktoś z Europy.

1. Lepiej rozpoczęli podopieczni Stanisława Czerczesowa, lecz próby uderzeń Dienisa Czeryszewa i Artioma Dziuby blokowali chorwaccy defensorzy.
2. W 7. minucie po kornerze piłkę głową zgrywał Dejan Lovren, zaś Ante Rebić (też głową) uderzył nad poprzeczką.
3. Cztery minuty później po podaniu Rebicia fatalnie złożył się Mario Mandžukić i piłka poszybowała daleko od bramki.
4. Z wolnego nad bramką uderzał Ivan Rakitić.
5. 1:0! W 31. minucie Czeryszew wymienił piłkę z Artiomem Dziubą na połowie rywala i uderzył sprzed pola karnego, zaskakując daleko wysuniętego Danijela Subašicia.
6. Uśpiona „Hrvatska” nie miała pomysłu na sforsowanie dość szczelnej defensywy gospodarzy mundialu.
7. 1:1! A jednak się udało wyrównać. W 40. minucie lewą stroną pociągnął Mandžukić i dokładnie dośrodkował na głowę Andreja Kramaricia. Precyzyjny strzał głową wylądował w dolnym rogu bramki Igora Akinfiejewa.
8. Pierwsza efektowna akcja Chorwatów po przerwie – Kramarić uderzył przewrotką, ale na miejscu był Akinfiejew.
9. Tempo gry spadło. Optyczną przewagę mieli podopieczni Zlatko Dalicia, ale efektu było niewiele.
10. W 60. minucie w zamieszaniu pod bramką Rosjan Ivan Perišić zachował zimną krew, przyjął piłkę i uderzył po ziemi w dolny róg. Pomylił się o milimetry – piłka trafiła w słupek i przeszła wzdłuż rosyjskiej bramki.
11. Po kornerze główkował Dziuba, wprost w ręce Subašicia.
12. W 76. minucie strzał Šime Vrsaljko został zablokowany przez Aleksandra Jerochina. Na boisku działo się naprawdę niewiele.

13. W 88. minucie kontuzji uda nabawił się Subašić. Sztab medyczny reprezentacji Chorwacji długo opatrywał bramkarza Monaco. Na szczęście był to skurcz.
14. W doliczonym czasie gry z ostrego kąta huknął Fiodor Smołow. Subašić zdołał odbić piłkę.
15. W dodatkowym czasie gry Dariusz Szpakowski i Andrzej Juskowiak zastanawiali się nad zasadnością dogrywek. Słusznie. Na rosyjskim mundialu wszyscy grający dogrywkę chcieli dotrwać do serii rzutów karnych.
16. 1:2! W 100. minucie po centrze z rzutu rożnego Domagoj Vida uderzył głową, a piłkę przepuścił Verdan Ćorluka i futbolówka zatrzepotała w siatce!
17. Po kornerze główkował Jerochin. Daleko od bramki.
18. „Serbia też się musi nabiegać” – komentatorzy TVP też byli zmęczeni…
19. W 112. minucie Subašić świetnie obronił mocny strzał Dalera Kuzajewa. Minutę później chorwacki bramkarz przeniósł na drugą stronę pola karnego dośrodkowanie Smołowa.
20. 2:2! Po zagraniu ręką Josipa Pivaricia sędzia podyktował rzut wolny. Dokładna centra Ałana Dzagojewa na głowę Mário Fernandesa i piłka wpadła do siatki.
21. W 119. minucie Subašić pewnie chwycił mocny płaski strzał Romana Zobnina.
22. Kontra Chorwatów w doliczonym czasie gry, ale przed bramką Rosjan nie zorientował się Marcelo Brozović.
23. W serii rzutów karnych zwycięstwo Chorwacji zapewnił niezawodny Rakitić. Wcześniej strzał Smołowa obronił Subašić, a Fernandes nie trafił w bramkę. Akinfiejew obronił uderzenie Kovačicia.

7 lipca 2018, Stadion Olimpijski w Soczi
Ćwierćfinał mistrzostw świata
Rosja – Chorwacja 2:2 (1:1, 1:1) k. 3:4
Gole: Czeryszew 31., Fernandes 115. – Kramarić 40., Vida 100.
Rosja: Igor Akinfiejew – Mário Fernandes, Siergiej Ignaszewicz, Ilja Kutepow, Fiodor Kudriaszow – Aleksander Samiedow (54. Aleksandr Jerochin), Daler Kuzajew, Roman Zobnin, Aleksandr Gołowin (102. Ałan Dzagojew), Dienis Czeryszew (67. Fiodor Smołow) – Artiom Dziuba (79. Jurij Gazinski).
Chorwacja: Danijel Subašić – Šime Vrsaljko (97. Vedran Ćorluka), Domagoj Vida, Dejan Lovren, Ivan Strinić (74. Josip Pivarić) – Ante Rebić, Luka Modrić, Ivan Rakitić, Andrej Kramarić (88. Mateo Kovačić), Ivan Perišić (63. Marcelo Brozović) – Mario Mandžukić.
Żółte kartki: Gazinski/Lovren, Strinić, Vida.
Sędziował: Sandro Ricci (Brazylia)
Widzów: 44 287

• Marcin Wandzel

Pierwsze moje prawdziwe nerwy na tych MŚ. Skończyło się dobrze, ale obawiam się, że tak wykamani Chorwaci nie dadzą radę Anglikom, których co prawda nie da się oglądać, ale wydają się spokojni i skuteczni (nie licząc Sterlinga) jak nie oni.

• Paweł Król

Rosja i tak daleko doszła, chociaż nie wykluczałem wyeliminowania Chorwacji i zameldowania się rosyjskiej drużyny w półfinale.

Chorwacja może i lepiej wyglądała w porównaniu do meczu z Danią, ale czegoś jej brakuje. Już nie gra z takim rozmachem jak w dwóch pierwszych meczach mistrzostw. Anglia, jak napisał Marcin, może być w stanie skutecznie z nią zagrać w obronie i w ataku. Jednak o tym przekonamy się w środę. W każdym razie oba półfinały zapowiadają się ciekawie…

• Piciarm

cześć
    tak naprawdę nie mieli już pary Chorwaci… dlatego Rosja doprowadziła do karnych.
    mecz był średni… jeśli chodzi o mecz półfinałowy Anglia nie będzie miała w nogach tylu dogrywek co Hrvatska więc większe szanse mają u mnie synowie Albionu !