Mundialowy alfabet. F

Fine friends?

Dawno nie było alfabetu, a wypadałoby się wyrobić z całą serią przed mundialem. Powymyślali jakieś urlopy, wczasy, wyjazdy, a tu trzeba pisać! No to nadrabiamy zaległości. Hasło przewodnie łączące zagadnienia to Francja. Są aktualnymi mistrzami świata, więc są uprzywilejowani. Niech mają.
W dzisiejszym odcinku dwa zacne kawałki muzyczne (a nawet trzy), bo zrobiło nam się w literce F pomieszanie sztuki futbolowej, filmowej i muzycznej…

Francja – Turniejów dotychczas odbyło się 21, Francuzi wzięli udział w 15 z nich. Do Kataru jadą, zagrają w grupie D z Australią, Danią i Tunezją, mają więc stosunkowo łatwe zadanie…
W tabeli wszech czasów zajmują 5. pozycję, dwukrotnie byli mistrzami świata (1998, 2018), raz wicemistrzami (2006), dwa razy zajęli III miejsce (1958, 1986) i raz IV (1982). Dwa razy także byli gospodarzem mundialu (1930, 1998).
Moje związki z Francją są takie, że byłem tam dwukrotnie w 2019 roku i spędziłem łącznie kwartał, ciężko tyrając w winnicach. Piękny kraj, dziwni ludzie, dobre wino, smaczna kuchnia. W dwóch miastach byłem poglądowo – Paryż i Bordeaux, zwiedziłem trzy stadiony (Stade de Reims, PSG, Girondins Bordeaux). Dwa razy byłem tam na meczach, kilkanaście lat temu miałem okazję poznać osobiście Platiniego i Tiganę (dzięki Romkowi Hurkowskiemu), widziałem na żywo na murawie m.in. Zidane’a i Henry’ego. Wyszło z tego przechwalanie się, ale nie taki był zamysł, za duży już jestem… Nigdy jednak w piłce im specjalnie nie kibicowałem, zawsze miałem stosunek obojętny, a wręcz nie darzyłem ich sympatią.
Moje wspomnienia mundialowe z kolei zaczynają się od Mexico ’86, jak wszystko co związane z MŚ… Tam, po wyjściu z grupy, Francuzi mieli ciężką przeprawę – najpierw zbili Włochów 2:0, później Brazylię 4:3 po karnych, by w półfinale ulec RFN 0:2. W meczu o trzecie miejsce nasi bohaterowie pokonali Belgów 4:2 po dogrywce. Jeśli chodzi o reprezentację Trójkolorowych, to z tamtych mistrzostw najbardziej w pamięci utkwił mi bramkarz Joel Bats. Wtedy grali tam również Platini i Tigana…
W 1990 i 1994 Francuzi w MŚ nie grali, by w 1998 zdobyć tytuł. Pamiętam tamten turniej doskonale, niemal wszystkie mecze, akcje i bramki mam przed oczami, jakby to było wczoraj. Bardzo ciekawe i udane zawody, ale tamten tytuł dla gospodarzy mi śmierdzi. Polityka…
2002 był bardzo nieudanym turniejem dla Francuzów; nie dość, że zajęli ostatnie miejsce w grupie, to jeszcze nie zdobyli choćby bramki! A byli wtedy mistrzami świata, mistrzami Europy i mieli w składzie trzech królów strzelców trzech silnych lig europejskich. Takie buty.
Cztery lata później w Niemczech było już o wiele lepiej; wyjście z grupy z drugiego miejsca, a później 3:1 z Hiszpanią, 1:0 z Brazylią, 1:0 z Portugalią i dopiero przegrana w finale z Włochami, po karnych. W głowie zostało zdarzenie Zidane – Materazzi…
W 2010 r. w RPA katastrofa. Kłótnie w kadrze Francji, awantury, podziały (Anelka wysłany do domu, strajk piłkarzy, afera z prostytutkami itd.). Nie mogło być jednak inaczej, skoro Francuzi w ogóle nie powinni się na tamtym turnieju znaleźć (oszukana Irlandia). Ostatecznie Francja po trzech meczach skompromitowana wróciła do domu.
2014 – szczerze powiedziawszy nie bardzo pamiętałem, jak tam poszło Żabojadom, więc zerkam w Internety. No tak, gładkie wyjście z łatwej grupy, potem 2:0 z Nigerią i 0:1 w ćwierćfinale z późniejszymi zwycięzcami – Niemcami. Przypominam sobie natomiast takie zdarzenie – po wygranej 5:2 ze Szwajcarią, czym Francja zapewniła sobie wyjście z grupy, na Polach Elizejskich pustki. Dwa dni później w tymże miejscu tłumy, race, flagi, zabawa do rana; to Algieria wygrała z Koreą Płd. 4:2…
No i dobrnęliśmy do 2018 roku, zwycięskiego dla Francji. Co tu dużo pisać – zasłużona wygrana Mbappe, Pogby i kolegów. Trójkolorowi wtedy poza zasięgiem pozostałych reprezentacji. Kto widział, ten wie.

Just Fontaine – Francuski napastnik, który jest posiadaczem pewnego rekordu. W turnieju rozgrywanym w Szwecji w 1958 roku Fontaine został królem strzelców. Strzelił wtedy 13 bramek! To oczywiście ów rekord, niepobity do dnia dzisiejszego, i coś mi się wydaje, że już nigdy nie zostanie powtórzony, a tym bardziej poprawiony. Pan JF nadal żyje, ma 89 lat, a bilans w reprezentacji Francji miał imponujący – 21 meczów i 30 goli.

Footix – Trzecie zagadnienie związane z Francją to Footix – maskotka MŚ 1998, czyli kogut, symbol tego kraju. Nazwa nawiązywała do Galów (charakterystyczne -ix). Pozostałe propozycje brzmiały następująco: Gallik, Houpi, Raffy i Zimbo. Footix najlepszy wg mnie.
Na literkę F była jeszcze jedna maskotka – Fuleco – pancernik kulowaty z turnieju w Brazylii 2014.

*

Film – Feliks Falk, Federico Fellini, Flip i Flap… Film to moja wielka pasja, mniej więcej w tym samym czasie zacząłem interesować się futbolem i filmem. Pamiętam, że jak byłem małolatem, to co kilka dni chodziłem do kina, potem biegałem na giełdy i targowiska by kupować/zamieniać się kasetami VHS. Były piękne czasy, a i filmy wtedy kręcono lepsze…
No dobra, to lecimy trzy po trzy; trzy rankingi po trzy filmy. Moje TOP3 filmów których tytuły zaczynają się na F, potem filmów traktujących o piłce i na końcu francuskich. To po kolei, od miejsca trzeciego do dzieła najlepszego (w nawiasie rok produkcji i reżyser):

F
3. Faraon (1965, Jerzy Kawalerowicz)
2. Forrest Gump (1994, Robert Zemeckis)
1. Furman śmierci (1921, Victor Sjöström)

Futbol
3. Ucieczka do zwycięstwa (1981, John Huston)
2. Maradona by Kusturica (2008, Emir Kusturica)
1. Przeklęta liga (2009, Tom Hooper)

Francja
3. Nienawiść (1995, Mathieu Kassovitz)

2. Amelia (2001, Jean-Pierre Jeunet)
1. Nieodwracalne (2002, Gaspar Noé)

**

Futbol
Fałsz futbolu – folwark FIFA firmujący formalnie finały, faszyzujący fanatyczni fani, feminizm, facebook, farmazoniarze felietoniści; fanaberie, fejki, farsa, fikcja. Futurystyczne fikuśne fryzury futbolistów, fałszywe fundacje, fałszywi filantropi, fundatorzy, firmy finansowe, forsa (funty, franki, forinty), fortuny, furia fanów, fatalna farmaceutyka, frajerstwo, festyny, Fryzjer… Fuck!
Fizyka futbolu – faule, faworyci, fenomen, fantazja, finały.
Filozofia futbolu – France Futbol firmujący fantastycznych futbolistów, Federacje formujący FC (fiołkowo-fioletowa Florencja – Fiorentina, Feyenoord, Fenerbahce, Ferencvaros…).
Fani futbolu – fanatyzm, flagi, farby, flamastry, fotografie, filmy, flary, flesze, furia fajterów, flety, fujarki, folie, flaszki, foldery, fajerwerki, fun, feta, frajda.
Finito.

***

Flapjack – Fairplay. Fenomenalne:

Fugazi – Furniture. Fantastycznie fajne:

Dariusz Kimla