Wczorajszy mecz. Bayern Monachium – Tigres UANL 1:0

Robert Lewandowski z pierwszym skalpem w tym roku. Kapitan reprezentacji Polski zdobył Klubowe Mistrzostwo Świata!

1. Triumfator Ligi Mistrzów awansował do finału, pokonując egipski Al Ahly SC 2:0 po dwóch trafieniach Roberta Lewandowskiego.

2. Droga Meksykanów była o 90 minut dłuższa. Najpierw pokonali 2:1 koreański Ulsan Hyundai po dwóch bramkach 35-letniego Francuza André-Pierre’a Gignaca. W półfinale wygrali 1:0 z SE Palmeiras po golu z karnego niezawodnego Gignaca.

3. Bayern grał bez Jérôme’a Boatenga. Obrońca wrócił do domu po wiadomości o samobójstwie swojej byłej partnerki, polskiej modelki Kasi Lenhardt.

4. Pierwszy celny strzał na bramkę oddał francuski pomocnik Bayernu Kingsley Coman. W 18. minucie Joshua Kimmich trafił do siatki, ale na linii strzału znalazł się będący na spalonym Lewandowski, i sędzia gola nie uznał.

5. Argentyńczyk Nahuel Guzmán najpierw złapał piłkę po strzale Kanadyjczyka Alphonso Daviesa, a potem z trudem odbił bombę Comana z szesnastu metrów.

6. Meksykanie próbowali się odgryzać – po półgodzinie uderzenie Argentyńczyka Guido Pizarro pewnie chwycił Manuel Neuer.

7. W 35. minucie mocny strzał Leroya Sané poszybował tuż obok spojenia słupka z poprzeczką. Generalnie na boisku niewiele się działo. „Jeżeli musimy mówić widzom o ciekawostkach, to niezbyt dobrze świadczy o poziomie meczu” – wyznał ekspert TVP Robert Podoliński.

8. Po przerwie z murawy nadal wiało nudą. Strzały Sané (głową) i Gnabry’ego chybiały celu.

9. 1:0! Guzmán odbił piłkę po strzale głową Lewandowskiego, ale nie dał rady obronić dobitki Benjamina Pavarda. Sędzia Esteban Ostojich z Urugwaju zarządził analizę VAR, bowiem Meksykanie protestowali, że „Lewy” był na spalonym. Jednak nie był.

10. Pięć minut po zdobyciu gola Pavard zagrał ręką we własnym polu karnym. Gwizdek arbitra milczał, Urugwajczyk nie zarządził także analizy VAR.

11. Piłkarze z Monachium przeważali, ale celowniki mieli nastawione fatalnie. Corentin Tolisso i David Alaba w niezłych sytuacjach nie trafili w bramkę.

12. W 81. minucie po stracie Diego Reyesa Tolisso mocno strzelił, a Guzmán sparował piłkę na słupek.

13. Trzy minuty później Carlos Salcedo tak odgrywał głową piłkę do bramkarza, że ta zmierzała do siatki. Na szczęście Guzmán chwycił piłkę przed bramką.

14. Meksykanie słabli, a Bayern rósł w siłę. Golkiper UANL obronił bombę z bliska Douglasa Costy i poprawkę Brazylijczyka. Potem z ostrego kąta chybił Éric Maxim Choupo-Moting.

15. Lewandowski jest drugim Polakiem, który sięgnął po Klubowe Mistrzostwo Świata – w 2007 roku z Manchester United to trofeum zdobył Tomasz Kuszczak. W 1987 roku Puchar Interkontynentalny wygrał z FC Porto Józef Młynarczyk.