Historia pewnej fotografii (35)

Raz na rok wypada reaktywować ten zacny cykl…

Byłem w Manchesterze w 2006 roku i nie po drodze mi było na stadion Man City. I to bynajmniej nie dlatego, że nie lubię tego klubu. Tzn. już nie lubię, ale wtedy, a i owszem. To była znakomita firma grająca mnóstwem wychowanków lub piłkarzy niechcianych w dużych korpo, bez wielkich pieniędzy, która potrafiła bić możnych, a tym samym sprawiać niespodzianki. Teraz petrodolary zepsuły ten klub. To moja opinia.

Stadionu Maine Road wtedy już nie było (stoi tam osiedle mieszkaniowe składające się z 474 domów!!), teraz MC grają na nijakim Etihad Stadium (nazwa też z dupy).

Zdjęcie główne przedstawia dawne estadio MC, ale nie wiem kiedy była fota zrobiona. Jeśli napiszę że dawno temu, nie skłamię. Stare foty jak stary futbol – klimatyczne. Ot, co.

Kiedyś, pisząc o derbach Manchesteru, obiecałem że napiszę o Maine Road i tym samym słowa dotrzymuję. Będzie trochę ciekawostek.

Stadion został otwarty w 1923 r. Pierwszy mecz tam rozegrany, to spotkanie Man City – Sheffield Utd (2:1).

Rekord frekwencji padł w 1934 r., kiedy to na mecz FA Cup MC – Stoke pofatygowało się 84.569 widzów.

Ostateczna pojemność estadio wyniosła 35.150. Ostatni mecz został rozegrany w 2003 (City – Southampton 0:1).

Maine Road, to ulica od której pochodzi nazwa, biegła po zachodniej stronie obiektu.

Kibicowski młyn zasiadał na trybunie zwanej Kippax.

W czasie II wojny światowej sąsiedni Old Trafford został zniszczony podczas bombardowania, w związku z czym piłkarze Man Utd korzystali z uprzejmości działaczy MC i grali na Maine Road przez kilka lat. To nie jedyny przypadek, kiedy derbowi rywale korzystali z MR. Ale o tym za chwilę…

Doczytałem się oryginalnej ciekawostki – podobno koczowali tam Cyganie. Gdy zaplanowano budowę stadionu, owych ciapków eksmitowano do jakiegoś większego obozu cygańskiego. Wtedy szef tamtego taboru rzucił klątwę na stadion! Grubo…

Stadion organizował w swojej 80-letniej historii dwa mecze reprezentacji Anglii, oba z wyspiarskimi ekipami: 1946 Anglia – Walia 3:0 i 1949 Anglia – Irlandia Płn. 9:2.

Przyszedł ponownie czas na Man Utd. Otóż, sąsiedzi nie mieli na Old Trafford zainstalowanego sztucznego oświetlenia, a taki był wymóg, by grać w Pucharze Europy. Sezon 1956/57, to trzy mecze MU na Maine Rd, w tym zwycięstwo 10:0 z Anderlechtem, co przez 17 lat było rekordem tych rozgrywek.

To także stadion, który (podobnie jak Wembley, czy nasz Stadion Śląski) dał początek i nazwę drużyny piłkarskiej – Maine Road FC, powstałej w 1955 r. Obecnie klub gra w North West Counties League Division One South.

Dariusz Kimla