Wczorajszy mecz. Chorwacja – Nigeria 2:0

Drużyna Zlatko Dalicia pierwszy raz od 20 lat wygrała mecz otwarcia. Z kolei Nigeryjczycy zawiedli…

1. Chorwaci swój największy sukces na mundialu odnieśli 20 lat temu, gdy ekipa z Davorem Šukerem na czele zajęła trzecie miejsce.
2. Z kolei apogeum możliwości mundialowych reprezentacji Nigerii była trzykrotnie 1/8 finału.
3. Jako pierwsi zaatakowali gracze z Bałkanów, ale po akcji Andreja Kramaricia z Mario Mandžukiciem minimalnie nad poprzeczką uderzył Ivan Perišić.
4. Nigeryjczycy niby mieli optyczną przewagę, ale zagrożenia pod bramką Danijela Subašicia było tyle, co kot napłakał.
5. W 32. minucie w końcu zaatakowali Chorwaci, jednak uderzenie Ante Rebicia zablokował obrońca.
6. 1:0! Dosłownie sekundy później po centrze Luki Modricia i zgraniu głową Rebicia Kramarić uderzył głową niecelnie. Piłka jednak zaplątała się pod nogami Oghenekaro Etebo i wpadła do siatki!

7. W 39. minucie po wrzutce Ivana Rakiticia minimalnie niecelnie główkował Kramarić.
8. Nigeria miała szansę na „gola do szatni”, lecz Alexa Iwobiego w decydującym momencie zablokował Dejan Lovren.
9. Tuż po przerwie Nigeryjczycy bili trzy kornery z rzędu, ale bez efektu. Z kolei uderzenie Victora Mosesa minęło o dobry metr chorwacką bramkę.
10. To powinno być 2:0. Świetna kontra Chorwatów w 55. minucie, ale po centrze Kramaricia z bliska przestrzelił aktywny Rebić.
11. 2:0! Co się odwlecze, to nie uciecze. W 71. minucie Modrić wykorzystał rzut karny po faulu na Mandžukiciu. Posłał bramkarza w prawy, a sam skierował piłkę w lewy róg bramki.
12. Kelechi Iheanacho próbował zaskoczyć Subašicia tuż po wejściu na murawę, ale nie trafił w bramkę.
13. W 87. minucie w polu karnym Chorwatów zablokowany został Moses.
14. W doliczonym czasie gry Mateo Kovačić mógł pokonać Francisa Uzoho, lecz trafił wprost w niego.
15. To drugi zwycięski mecz otwarcia Chorwatów w historii ich występów w mundialu. Poprzednio pokonali Jamajkę w pamiętnym 1998 roku. Czy historia zatoczy koło?