Wczorajszy mecz. Polska – Ukraina 2:0

Ukraina grała, Polska strzelała…

1. Z Ukraińcami rywalizowaliśmy ośmiokrotnie. Odnieśliśmy trzy zwycięstwa, dwa razy padł remis, trzy razy wygrała Ukraina. O osobliwościach pierwszych sześciu spotkań pisałem TUTAJ.

2. Ostatni zwycięski mecz zdecydował, że wyszliśmy z grupy na Euro 2016.

3. Na zgrupowanie reprezentacji nie przyjechali początkowo powołani: bramkarz Bartłomiej Drągowski (AC Fiorentina), obrońca Michał Karbownik (Legia Warszawa) i pomocnik Damian Kądzior (SD Eibar). W ich miejsce powołano Przemysława Płachetę (Norwich City).

4. W 9. minucie Łukasz Skorupski skutecznie interweniował po strzale Ołeksandra Zinczenki.

5. 120 sekund później Paweł Bochniewicz sfaulował w polu karnym Andrija Jarmołenkę. Sędzia pokazał na „wapno” – z jedenastu metrów strzelał sam poszkodowany. Położył Skorupskiego w lewym rogu, strzelił w prawy i… trafił w słupek.

6. Polacy zadbali o to, by Skorupski zbytnio się nie nudził – bronił strzały Zinczenki, Romana Jaremczuka, a nawet… Mateusza Klicha.

7. W 24. minucie wreszcie się coś działo pod bramką gości – Andrij Łunin czujnie obronił strzał Płachety przy dalszym słupku.

8. 1:0! Łunina coś zaćmiło, wyszedł przed linię boczną i zamiast wywalić piłkę w trybuny, kopnął ją w górę. Futbolówkę przejął Piotr Zieliński i podał do Krzysztofa Piątka. Napastnik Herthy BSC z dobrych 30 metrów strzelił do pustej bramki.

9. Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie – atakowała Ukraina. W 52. minucie Skorupski świetnie wybił piłkę nad poprzeczkę po uderzeniu Wiktora Cyhankowa.

10. 2:0! W 62. minucie swoją debiutancką bramkę w kadrze strzelił Jakub Moder. Pomocnik Lecha skierował piłkę do siatki po wrzutce Płachety i zbiciu głową na słupek Juchyma Konopli.

11. Goście bez problemu „wjeżdżali” w nasze pole karne, ale w momencie oddawania strzału dziwnie głupieli i kopali w nogi polskich obrońców.

12. W 76. minucie z bliska spudłował Cyhankow. Świetnym prostopadłym podaniem popisał się Marlos.

13. Był to piąty mecz bez porażki „biało-czerwonych”.