Angielska maszyna po tytuł ruszyła

Kapitalne otwarcie mundialu w wykonaniu Anglików. Rozgromili Iran aż 6:2!

Ekipa Garetha Southgate’a to czwarta drużyna świata i wicemistrz Europy. Mieli jednak Synowie Albionu swoje problemy przed mundialem. A to z racji tego, że fatalnie wypadli w Lidze Narodów, nie wygrywając ani jednego meczu, dodatkowo dostając niemiłosierny (0:4) łomot od… Węgrów. Posada selekcjonera wisiała ponoć na włosku, jednak Anglicy dal szansę Southgate’owi, by ten wypił piwo, które nawarzył.

Selekcjoner postawił na zawodników doskonale sobie znanych. Z 26 powołanych zawodników aż 12 ma na koncie występ w mistrzostwach świata, a trzynasty – bramkarz Newcastle United Nick Pope – oglądał rosyjski mundial z ławki rezerwowych. Największym zaskoczeniem w kadrze był brak stopera Milanu, Fikayo Tomoriego. W jego miejsce do Kataru poleciał Harry Maguire, który dość nieregularnie gra w Manchesterze United. Jednak nie defensywą Anglia ma wygrać mundial. Siła rażenia Wyspiarzy jest ogromna. Phil Foden, Bukayo Saka, Harry Kane, Raheem Sterling, Marcus Rashford… Nazwiska robią wrażenie.

Z Porto i Leverkusen
Z kolei selekcjoner Iranu, Portugalczyk Carlos Queiroz, przywiózł do Kataru najstarszy zespół na mundialu. Nie brakuje w nim naprawdę przyzwoitych piłkarzy, grających na Starym Kontynencie. Jest ich w kadrze trzynastu. Największe wrażenie robią napastnicy – Sardar Azmoun gra w Bayerze Leverkusen, zaś Mehdi Taremi decyduje o sile ataku FC Porto. Klubowym kolegą Sebastiana Szymańskiego w Feyenoordzie jest Alireza Jahanbakhsh. Ciekawie wyglądają także defensorzy z AEK Ateny: Ehsan Hajsafi oraz Milad Mohammadi, jest także podstawowy zawodnik Dinama Zagrzeb, Sadegh Moharrami. Nie ma co prawda w kadrze Iranu gwiazd pokroju wąsatego snajpera Aliego Daeiego, Mehdiego Mahdavikii czy Vahida Hashemiana, ale zestaw solidnych piłkarzy w ekipie Queiroza – na papierze – daje nadzieję na coś więcej niż fazę grupową.

Niestety, irańska kadra jest podzielona politycznie. W kraju od kilku tygodni panuje napięta sytuacja po śmierci 22-latki, brutalnie pobitej w areszcie. Trafiła tam pod zarzutem odsłaniania zbyt dużej części ciała. Grupa irańskich byłych i obecnych sportowców domagała się wykluczenia Iranu z mistrzostw świata, nie tylko ze względu na sprawy obyczajowe. Iran wspiera też Rosję w wojnie z Ukrainą. Sytuację wokół kadry ma uzdrowić Queiroz, który pracował z tą reprezentacją w latach 2011-2019. W ostatnich latach posady nie utrzymali Belg Marc Wilmots oraz Chorwat Dragan Skočić, przeciwko któremu opowiadała się część reprezentantów.

Popis w pierwszej połowie
Anglicy rozpoczęli z dużym animuszem. Już w 8. minucie po dośrodkowaniu Kane’a Maguire strzelił w boczną siatkę. Do dośrodkowania pechowo wyszedł najlepszy irański bramkarz Alireza Beiranvand, który pechowo zderzył się z obrońcą Majidem Hosseinim. Polała się krew, a golkiper z Iranu ostatecznie musiał opuścić boisko. Dominacja wicemistrzów Europy nie podlegała dyskusji. Co z tego, skoro w dobrej sytuacji Mason Mount posłał piłkę obok słupka. Po kornerze znakomitym strzałem głową popisał się Maguire, lecz piłka trafiła w poprzeczkę.

Worek z bramkami rozwiązał Jude Bellingham. Pomocnik Borussii Dortmund pięknie wyszedł w powietrze po dośrodkowaniu Sterlinga i uderzeniem głową zaskoczył źle ustawionego bramkarza z Iranu. W 43. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Luke’a Shawa piłkę głową zgrał Maguire, a Saka mocnym strzałem z 15. metrów wpakował ją do siatki. W pierwszej minucie doliczonego czasu gry z prawej strony zacentrował Kane, a irańskich defensorów uprzedził Sterling, który uderzeniem z pierwszej piłki podwyższył na 3:0.

Błysk Saki
Kwadrans po przerwie było już 4:0. Saka zatańczył w polu karnym, wykorzystał bierność Irańczyków i chytrym, płaskim strzałem zdobył swoją drugą bramkę w tym meczu. Podopieczni Queiroza wyglądali na zrezygnowanych, ale cztery minuty później rozegrali ładną akcję na prawej stronie – Moharrami zagrał do Aliego Gholizadeha, który wypatrzył w polu karnym Taremiego. Snajper Porto błyskawicznie huknął pod poprzeczkę, czym zaskoczył Jordana Pickforda.

W 71. minucie Kane świetnym podaniem wpuścił w bój Rashforda. Napastnik Manchesteru United z dziecinną łatwością wbiegł w pole karne, zwiódł obrońcę i płaskim strzałem posłał piłkę do siatki. Szósty gol dla Anglii był dziełem rezerwowych. Choć całą akcję zapoczątkował Bellingham, to napędził ją prawym skrzydłem Callum Wilson i tak wyłożył piłkę Jackowi Grealish’owi, że ten musiał skierować ją do siatki. W doliczonym czasie gry zdrzemnęła się angielska defensywa i Azmoun stanął oko w oko z Pickfordem, lecz trafił w poprzeczkę. W dziewiątej minucie doliczonego czasu gry John Stones trzymał za koszulkę w polu karnym Mortezę Pouraliganjiego. Po analizie VAR arbiter wskazał na „wapno”. Do piłki podszedł Taremi i zmylił angielskiego bramkarza. Dzięki swojej drugiej bramce w tym meczu snajper FC Porto stał się najskuteczniejszym irańskim piłkarzem na mistrzostwach świata.

21 listopada 2022, Khalifa International Stadium w Ad-Dausze

Grupa B – 1. kolejka

Anglia — Iran 6:2 (3:0)

Gole: Bellingham 35., Saka 43., 62., Sterling 45+1., Rashford 71., Grealish 90. — Taremi 65, 90+13.,k.

Anglia: Jordan Pickford — Kieran Trippier, John Stones, Harry Maguire (70. Eric Dier), Luke Shaw — Jude Bellingham, Declan Rice, Bukayo Saka (70. Marcus Rashford), Mason Mount (70. Phil Foden), Raheem Sterling (70. Jack Grealish) — Harry Kane (76. Callum Wilson).

Iran: Alireza Beiranvand (19. Seyed Hossein Hosseini) — Morteza Pouraliganji, Rouzbeh Cheshmi (46. Hossein Kanaani), Majid Hosseini — Sadegh Moharrami, Ahmad Noorollahi (77. Sardar Azmoun), Ali Karimi (46. Saeid Ezatolahi), Ehsan Hajsafi, Milad Mohammadi (63. Mehdi Torabi) — Mehdi Taremi, Alireza Jahanbakhsh (46. Ali Gholizadeh).

Żółte kartki: Jahanbakhsh, Pouraliganji.

Sędzia: Raphael Claus (Brazylia).

Widzów: 45 334.